27. 10. 2021
Jak zachránit opuštěné kočičí miminko
JAK POZNÁTE, ŽE SE JEDNÁ O KOČIČÍ MIMINO (tj. věk do 6 týdnů)
- Má ještě zavřené oči nebo jeho oči mají modrou barvu
- Neudrží se na nožičkách a jen se plazí, případně má ještě trochu neohrabané pohyby
- Pokud má očička zavřená a ouška přilehlá k hlavě – je mu méně než 2 týdny
- Pokud ještě má pupeční šňůru, je mu maximálně 5 dnů
- Pokud nemá zoubky, je mu méně než 3 týdny
Koťata, která již nemají modré oči, jsou dost velká na to, aby jedla sama. Je jim víc než 6 týdnů.
Věk kotěte můžete odhadnout i podle váhy
Můžete kotě také zvážit. Pokud není vyhublé (to nejspíš poznáte), můžete vycházet z těchto údajů: Koťátka se rodí zhruba s váhou 90 – 110g. Každý týden věku přiberou cca 100g. Takže např. půl kilovému kotěti je cca 4- 6 týdnů.
JAK POZNÁTE, ŽE JE V NOUZI
- Je samo, bez sourozenců (koťata mají skoro vždycky sourozence, a pokud je mají, leží s nimi společně v pelíšku)
- Je studené a apatické
- Piští a volá mámu, případně, pokud je koťátek více, lezou přes sebe a jsou neklidná
- Létají kolem mouchy
- Leží na přímém slunci nebo na jiném nevhodném místě (nemá žádný úkryt)
Když kočičí máma odejde od koťat pryč, jsou najedená a spokojeně se k sobě tulí v pelíšku a spí. Nemají důvod se jakkoli hlasitě projevovat a je to proto, aby nepřilákala nepřítele. Za normální situace se máma vrátí včas, aby je nakrmila a koťata neměla důvod na sebe upozorňovat. Koťata, která spokojeně spí, poznáte. Jsou uvolněná, přitulená k sobě a jsou v úkrytu.
Pokud se maminka nevrátí včas, koťata začnou projevovat neklid a budou se ozývat. A když máma nepřijde ani se zpožděním, koťata to vzdají a vyčerpaně usnou. A v té chvíli jim již rychle běží čas. Mají hlad, žízeň, nikdo je nezahřál. Malé kotě dělí od smrti jen hodiny, maximálně den až dva. To je závislé na mnoha okolnostech, mj. na věku koťat.
Čím dříve zasáhnete, tím větší šanci přežít, koťátko má. Nemusíte se bát na koťátko sahat, jeho máma ho kvůli tomu neopustí – toto se týká jen divokých zvířat. Ani nemůže alibisticky čekat „až se vrátí kočka“. Když už je situace taková, že jste si koťat všimli a přemýšlíte, že něco není v pořádku, tak už očividně něco v pořádku není. Je lepší vzít kotě do bezpečí, tepla a začít se o ně starat. Pokud je kotě větší, je jich pohromadě víc a ještě jsou spíš „hladová a upištěná“ a ne apatická, můžete je nakrmit, pomoct jim se vyčůrat a dát je znovu ven poblíž místa, kde jste je našli, ale ta, aby byla v bezpečí a chráněná před přílišným sluncem či deštěm. To však můžete udělat jen v případě, že jste je našli na vašem pozemku. Kdekoli jinde je nechat by byl velký risk a bez vašeho dozoru by se maminky taky nemuseli dočkat. Jestli se k nim máma vrací, nejspíš poznáte.
CO KOČIČÍ MIMINO POTŘEBUJE
ZAJISTĚTE TEPLO. Kočičí mimino si neudrží teplotu, takže je třeba je zahřívat. Jen teplá deka nestačí. Použijte nahřívací podložku, termofor, PET láhev s horkou vodou. K tomu je zachumlejte do deky. Vyhřáté auto ani letní pěkné počasí nestačí. Teplo koťata potřebují, i když se zdají být v pohodě.
Podchlazené kočičí miminko se nedokáže napít. Pokud je příliš klidné a spavé a když ho držíte v ruce, zdá se vám studené, je nejvyšší čas ho pořádně zahřát.
NAKRMTE HO. Stříkačkou to bude nejsnazší – na začátek je to obvykle lepší než dudlíček. Pít z dudlíku se koťata musí naučit a na to na začátku záchrany není ta správná chvíle. DŮLEŽITÉ je vědět, že koťata SE NEKRMÍ VLEŽE NA ZÁDECH. Musí být BŘÍŠKEM DOLŮ, nebo pokud je držíte zamotané v ručníčku v dlani, alespoň je držte svisle. Předejdete tím tomu, aby mléko nevdechla. To je totiž průšvih, který koťata prostě nepřežijí. Pokud nesají, mlíčko jim po kapkách mačkejte do tlamiček – opatrně a lehce, nepotřebujete, aby se všechno vybryndalo, protože nestíhala polykat. Pokud kotě už mlíčko nechce (nepolyká), nenuťte do něj víc. Dejte ho do pelíšku a zkuste to za chvíli nebo zkraťte čas mezi krmeními.
Pro začátek stačí, když dají 1 – 2 ml. I menší množství než milík, je lepší než nic. Každé 3 hodiny. Větší koťata (věk 3 týdny a více) vypijí samozřejmě víc. Ale maximum jednoho krmení je 20ml.
Servírujte buď kotěcí „sunar“ nebo v nouzi TATRA mléko (7%) říznuté převařenou vodou v poměru zhruba 8:2.
Nikdy nedávejte koťatům mléko z předchozího krmení nebo uvařené do zásoby a ohřívané. Musí být čerstvé, co nevypijou – vylijte (TATRu si můžete dát do kafe). Mléko pro koťata se připravuje z teplé převařené vody.
Koťecí „sunar“ koupíte ve „Zverimexu“ nebo u veterináře. Dobrou kvalitu má Royal Canin, Brit nebo Gimpet, trochu méně povedené je mléko Lactol od firmy Beaphar.
Kočičí mlíčka v tetrapacku nekupujte, jsou pochoutkou pro velké kočky. Občas se objevují dobré rady doporučující kozí mléko nebo bezlaktozové mléko. Tato mléka nejsou pro kočičí mimina vhodná. Navíc cokoli je v litrovém obalu do bříška kočičího miminka nepatří. A sehnat kozí mléko v podobě „sunaru“ bude asi těžší, než koupit TATRU v nejbližších potravinách.
Stříkačku a nádobu, v níž jste měli mléko, dobře umyjte a prolejte horkou vodou po každém krmení.
POMOZTE MU S ČŮRÁNÍM. Kočičí miminka sama nečůrají, dává je čůrat maminka tak, že je olizuje. Vy to zvládnete za pomoci papírového kapesníku, kterým kotě zlehka šimráte na příslušném místě a ono to „pustí“. Stejně funguje i kakání.
Tento postup je obvykle popisován jako masírování bříška, ale to vás může pěkně zmást. Když správně „pošimráte“ – je to raz dva hotové.
Koťata dejte vyčůrat před každým krmením.
KDE HLEDAT PROFESIONÁLNÍ POMOC NEBO RADU
Soukromé útulky
Ne všechny mají podmínky, aby se mohli starat o kočičí miminka a tak s nimi nemusí mít zkušenosti. Obecně řečeno – klasický útulek ani není pro takové prcky optimální místo. Útulky však mívají dobrovolníky, kteří se o taková koťátka starají doma. Pomoci by mohli: Mléčný krok, Bez maminky, CATKY, Kočičí domov Sluníčko, Šanta kočičí…ale můžete zkoušet i další – určitě neznám všechny.
Nepište maily a zprávy na FB, volejte jim! Případně pošlete SMS. Útulkáři sedají k počítači často jen jednou denně. Dopisování je pro tuto situaci příliš pomalé.
Kojící kočka
Toto řešení se jeví jako ideální, ale má svá úskalí. Jsou zde zdravotní rizika. Rizika kapacity kočky – myslím, že starat se o 8 koťat je úplné maximum toho, co po kočce můžete chtít. Krom toho se také může stát, že kočka prostě ty cizí děti chtít nebude.
Veterináři
Příliš nesázejte na veterináře. Podle našich zkušeností hodně z nich malé kotě osiřelé nikdy nevidělo. Výjimkou jsou veterináři, které navštěvují útulky a veterináři – kočičí fandové.
Naprosto skvělé informace najdete na www.kittenlady.org I když nemluvíte anglicky, videa a google překladač vám pomohou.
P.s. Nikdy nevíte, jak dlouho byla koťata venku sama. Jakmile jsou apatická, bezvládná, studená, s rozcuchanými kožíšky, je za minutu dvanáct. Pokud po nich lezou mouchy je už po dvanácté a v tomto případě spěchejte na veterinu, co nejdřív to bude možné. V těchto případech je třeba zkontrolovat, kolik škody mouchy napáchaly a pro začátek to bude chtít i trochu glukózy a zavodnění. Spokojená koťata se tulí k sobě, jsou teplá a klidně spí. Ale i tak běží čas, pokud se jim nedostane pomoci (nebo se do pár hodin nevrátí máma), rychle se to změní. Bavíme se o hodinách. Už 24 hodin bez péče je pro koťata kritických.