Kočky&blechy
Když opustí kočku blechy, opustí ji i štěstí“ z dětské knížky Kočičiny kocourka Damiána
Jak poznám, že má kočka blechy?
Blechy můžete spatřit v kožíšku kočky. Když jich je hodně, tak snadno a na první pohled.
Rozhrnete-li kočičí srst, uvidíte malé černé tečky. Pokud je kočka tmavá, neuvidíte pravděpodobně nic.
Vezměte hustý hřebínek a vyčešte kočce srst (nejlépe nad kořenem ocasu), tak aby černé tečky napadaly na světlý ručník nebo list papíru. To, co jste vyčesali, nasypte do vody. Až se budou tečky rozpouštět, zčervenají. Pak je to bleší trus (vlastně zaschlá krev, kterou vysosaly) a vy víte, že kočka má blechy.
Na celou tuto akci doporučuji pořádné světlo.
Může mít kočka blechy, i když je jen v bytě?
Může. Domů můžete takovou blechu přinést vy na šatech či botách, nebo ji může do domácnosti doručit pes.
Bude mít kočka blechy, když chodí ven?
Může, a nemusí. Záleží na tom, v jakém prostředí se pohybuje a na tom, jaká je její celková zdravotní kondice. Paraziti více napadají zdravotně oslabená zvířata. V neposlední řadě, často hraje roli obyčejná náhoda.
Hlavní bleší sezona je na podzim.
Co s blechami v bytě?
Jednodušší situaci budou mít ti, jejichž byty jsou čisté a minimalistické. Schováváčkou pro blechy jsou koberce, čalouněný nábytek a textilie všeobecně.
Ukliďte tedy, jak nejlépe můžete, vyperte, co jde. Parní čističe (pokud máte nebo si můžete půjčit), vám v tom hodně pomohou.
Buďte velmi opatrní při použití „protibleších“ přípravků ve spreji. Hodně z nich je toxických pro kočky a výrobci, prodavači z drogerií, pet-shopů ani lékárníci to často ano netuší. Třeba takový Bio-kill je báječně účinný na blechy, ale také TOXICKÝ pro kočky. Pokud je bleší invaze vážná a potřebujete použít „chemické zbraně“, tak určitě ne v přítomnosti kočky. Po aplikaci takové látky, řádně vyvětrejte a s návratem kočky do místnosti počkejte, co to půjde.
Co s blechami na kočce?
V současné době můžete volit mezi přípravky spot-on nebo tabletami.
Zkušenost z posledních let je taková, že volně prodejnými preparáty se blech nikdy nezbavíte. V podstatě pouze zbytečně vyhazujete peníze a plýtváte energií.
U koček máme v současnosti pouze 5 spolehlivě působících preparátů. Jsou to pipety Stronghold / Selehold, Advocate, Bravecto a tablety Comfortis a Credelio.
Lze také použít kombinová antiparazitika, která zahrnují účinné látky proti vnitřním a vnějším parazitům: Nexgard Combo, Broadline.
Nejeefektivnější je však podle referencí, použití tablet.
Jakýkoliv jiný přípravek je pouze kompromisem, který nevede k úspěchu.
Co s blechami u koťat?
U koťátek je na místě větší opatrnost.
Úplné prcky můžete ošetřit přípravky typu Effipro nebo Frontline Spray. Použít je můžete nejdříve u koťat starých alespoň 72 hodin.
Eventualitou pro úplně malá koťata může být i koupel v teplé mydlinkové vodě. Použijte neparfemovaný přírodní přípravek. Snažila jsem se najít nějaký vhodný. Snad by se dal použít tento: Šampón TropiClean HYPOALERGENNÍ pro psy, kočky, štěňata a koťata, event.něco hodně přírodního z kosmetiky pro miminka.
Koupání úplně malých koťat by mělo nastat, pouze v případě, že je to absolutně nezbytné. Mělo by být rychlé (za 2 minuty zvládnete umýt jedno kotě). Koťata nezapomeňte opláchnout čistou vodou, důkladně vysušit (ručník a mírné fénování teplým vzduchem) a uložit do tepla. Znamená to zachumlat do deky a použít vyhřívací podložku, termofor nebo alespoň pet-lahev s velmi teplou vodou.
Nejdříve od 6. týdne můžete koťatům aplikovat Selehold / Stronghold / Advocate. Selehold uvádí hranici 6 týdnů, Stronghold 8 a Advocate 9 týdnů. Selehold a Stronghold obsahují stejnou účinnou látku, Advocate je trochu jiná receptura.
V případě odblešování koťat bych ráda doporučila konzultaci s veterinářem. Kvalita jeho rady bude ale ovlivněná i tím, zda se vůbec s péčí o malá koťata setkává.
Jak na prevenci?
Ochranné přípravky nakupujte u veterináře. Protibleší obojky oblíbené u psů, pro kočky nejsou ideální. V jejich případě je lepší použít formu „kapky za krk“, tedy spot-on.
Spousta majitelů zvířat ráda nakupuje ochranné přípravky v lékárnách. Asi kvůli snadnému nákupu či doufají v nižší cenu. Nákup vnějších antiparazitik v lékárnách raději nedoporučuji. Veterináři se opakovaně setkávají s případy, kdy majitelům kočky lékárník prodal přípravek vhodný pouze pro psy, nikoliv pro kočky, ale majitelé byli ujištění o vhodnosti přípravku i pro kočky. Tato zvířata pak někdy končí s těžkými příznaky otravy a neurologickými obtížemi na veterinárních pracovištích.
Dále se v lékárnách objevují velmi běžně volně v prodeji přípravky na bázi účinné látky fipronil, který se jako antiparazitikum používá již velmi dlouho a již neoplývá takovou účinností jako novější přípravky.